מודעות‏ > ‏

פסיכולוגיה

נשלח 31 בדצמ׳ 2011, 15:14 על ידי רנין מרכז ריאן להכוון תעסוקתי ירכא   [ עודכן 1 בינו׳ 2012, 8:23 על ידי היתם אבו יוסף ]
פסיכולוגיה, תורת / מדע הנפש, היא תחום השייך למדעי החברה ואשר עוסק בחקר הנפש וההתנהגות של האדם ובעלי החיים. לימודי פסיכולוגיה - לימודים אקדמיים בתחום - נחשבים מאד מבוקשים ומאתגרים ובישראל הם ניתן ללמוד תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטאות ומכללות. לימודי פסיכולוגיה נלמדים במסלול חד חוגי או לחילופין - במגוון שילובים מבוקשים.
 
לימודי פסיכולוגיה - מסלולים דו חוגיים:
פסיכולוגיה וסוציולוגיה
מדעי המדינה ופסיכולוגיה
פסיכולוגיה ותקשורת
פסיכולוגיה וחינוך
כלכלה ופסיכולוגיה
פסיכולוגיה וניהול
פסיכולוגיה ומדעי המחשב
פסיכולוגיה ומדעי החיים
פסיכולוגיה, מדעי המדינה ויחב"ל

מידע נוסף על לימודי פסיכולוגיה:
על פי חוק, בישראל, פסיכולוג הינו מי שהוסמך לעסוק בפסיכולוגיה, כאשר, בפסיכולוגיה רשאים לעסוק רק בעלי תואר שני ומעלה בפסיכולוגיה אשר רשומים ב"פנקס הפסיכולוגים" שבמשרד הבריאות ועברו תקופת התמחות. לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, אם כן, אינם מעניקים רישיון לעבוד כפסיכולוג, אלא משמשים כרקע והכנה לקראת לימודי תואר שני. אולם, חשוב להדגיש כי בעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה יכולים להשתלב בשוק העבודה במגוון תחומים והם לא ימצאו עצמם מחוסרי עבודה.

 - מטרות:
לימודי פסיכולוגיה שואפים להקנות לסטודנטים ידע בסיסי בתיאוריה ובמחקר של הפסיכולוגיה בתחומיה השונים. בבסיסו של מדע הפסיכולוגיה ניצבת הנחה, לפיה התנהגות האדם ובעלי חיים איננה מקרית, אלא מובנית ומושתתת על חוקיות מסוימת, אותה שואפים הפסיכולוגים להכיר ולהבין כדי לטפל בבעיות התנהגותיות של האדם ובעלי חיים וכדי לחזות את התפתחותן. במסגרת לימודי פסיכולוגיה, ילמדו הסטודנטים להכיר חוקיות זו ויזכו ללמוד מושגים בסיסיים ומרכזיים במדע הפסיכולוגיה, יתנסו באופן בסיסי במחקר בתחום ואף בטיפול וילמדו להכיר את הכלים המדעיים המשמשים את הפסיכולוגים.

- נושאי הלימוד:
לימודי פסיכולוגיה כוללים נושא לימוד רבים ומגוונים, ביניהם: סטטיסטיקה, פסיכולוגיה ורפואה, פסיכולוגיה פיסיולוגית, מדעי ההתנהגות, תפיסה חושית, פסיכואנליזה, פסיכולוגיה והתפתחות בילדים, מבוא לפסיכולוגיה, פסיכולוגיה רפואית, שיטות ודרכי מחקר בפסיכולוגיה, יישומי מחשב, פסיכולוגיה של יחסים בקבוצות וארגונים, פסיכופתולוגיה, תורת האישיות, נוירופסיכולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה של בעלי חיים, פסיכולוגיה ארגונית ועוד.

אפשרויות ללימודי המשך לאחר תואר ראשון בפסיכולוגיה:
עם סיום לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה, יכולים בוגרי המסלול לפנות לאחד ממסלולי הלימוד לתואר שני, ביניהם לימודי פסיכולוגיה קלינית (ניתוח ופתרון בעיות נפשיות והפרעות התנהגות), לימודי פסיכולוגיה חברתית (האדם והחברה בה הוא חי), לימודי פסיכולוגיה רפואית (הקשר ויחסי הגומלין בין גוף ונפש), לימודי פסיכולוגיה חינוכית (חקר תהליכים חינוכיים), לימודי פסיכולוגיה התפתחותית (חקר שלבי ההתפתחות מילדות לבגרות והשינויים ההתנהגותיים והנפשיים בעקבותיה), לימודי פסיכולוגיה ארגונית ותעשייתית (דינאמיקות ארגוניות הנובעות מהאינטראקציה בין החברים בארגון), לימודי נוירו פסיכולוגיה (הקשר בין תהליכים מנטאליים שונים למבנה המוח ולהשפעות הכימיות על תפקודו), לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית (חקר תהליכים מנטאליים בסיסיים) ולימודי פסיכולוגיה שיקומית (טיפול באנשים שחוו משבר או טראומה).

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה:
בוגרי לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה שירצו לעסוק בטיפול או בייעוץ ולעסוק כפסיכולוגים יצטרכו להמשיך ללימודי תואר שני המציעים מגוון רחב של התמחויות. במקביל, יוכלו בוגרי התואר הראשון בפסיכולוגיה לעבוד כיועצים או מנהלים בחברות כוח אדם וחברות השמה ובמחלקות של משאבי אנוש בחברות פרטיות, ציבוריות ובעסקים; לעבוד כמדריכים ומטפלים (לא מקצועיים) במוסדות שונים כגון מוסדות שיקומיים, בתי חולים לחולי נפש ועוד; כמו כן, יכולים בוגרי התואר להשתלב בתחומי החינוך וההוראה ו/או לעבוד במערכות, עסקים ועמותות הפועלים בתחומים חברתיים.
 
תנאי קבלה
ציון הפסיכומטרי הנדרש לשם קבלה למסלול לימודי פסיכולוגיה משתנה ממוסד לימודים אחד לאחר, ותלוי במידה רבה גם בממוצע הבגרות של המועמד. על מנת לדעת מהו הציון הדרוש, יש לפנות ישירות למוסד הלימודים הרלוונטי ולבדוק.
 

 
Comments