מודעות‏ > ‏

פיזיותרפיה

נשלח 30 בדצמ׳ 2011, 12:15 על ידי רנין מרכז ריאן להכוון תעסוקתי ירכא   [ עודכן 1 בינו׳ 2012, 8:23 על ידי היתם אבו יוסף ]

מה זה פיזיותרפיה?

פיזיותרפיה היא מקצוע מאד מגוון ומרתק. פיזיותרפיה היא תחום פרא-רפואי העוסק באבחון, שיקום ומניעה של בעיות במערכת התנועה. התחום שנקרא פיזיותרפיה עוסק בשיפור יכולות תפקודיות וטיפול בבעיות עצב - שריר - שלד במגוון רחב של תחומים. תחומים אלה כוללים טיפול נשימתי בפגים, פיזיותרפיה לילדים ומבוגרים, פיזיותרפיה לטיפולים התפתחותיים, טיפול ושיקום אורתופדי ונירולוגי בבוגרים בעזרת פיזיותרפיה ועוד. התפקיד של פיזיותרפיה הוא להביא את המטופל לתפקוד מיטבי והטווב ביותר שהיה לו לפני הפגיעה.

פיזיותרפיה משתמשת בבדיקות אבחנתיות, ובתרגילים המותאמים אישית, כאשר פיזיותרפיה הינו מקצוע מדעי - המבוסס ידע במהותו, בניגוד למקצועות רפואה אלטרנטיבית. הפיזיותרפיסטים המטפלים בעזרת פיזיותרפיה משתמשים בטכניקות ידניות שונות (מניפולציות / מוביליזציות / עיסויים במגוון של גישות טיפוליות), באמצעים של תרמותרפיה (כרית חימום, פאראפין, קרח, מכשירי אולטרסאונד), בטכנולוגיות מתקדמות (גלים קצרים, גירויים חשמליים), והנחייה לתרגול סיבולת וכוח של קבוצות שרירים ומערכת הלב והריאות (בדומה לחדר כושר

התמחויות בפיזיותרפיה

ככלל, פיזיותרפיסט המטפל בעזרת פיזיותרפיה יכול להתמחות במספר תתי-תחומים נפרדים, או בשילוב שלהם:
  • אורתופדיה: אבחון וטיפול בפגיעות שלד-שריר בעיקר (פגיעות לאחר טראומה גופנית, שחיקה מכנית, צלקות ועוד).
  • נוירולוגיה: אבחון וטיפול בפגיעות המערבות את מערכת העצבים (מחלות ופגיעות שונות של מערכת העצבים, כגון Guillain-Barré syndrome, אירוע מוחי CVA או פגיעה בחוט השדרה).
  • שיקום נשימתי: אבחון וטיפול בליקויים שונים של מערכת הנשימה (כמו אלו המעורבים במחלות כגון סיסטיק פיברוזיס, אמפיזמה ונפחת וכן במצבים חריפים כגון דלקת ריאות).
  • פדיאטריה וטיפול התפתחותי: אבחון וטיפול במגוון הפרעות התפתחותיות בילדים, איחור התפתחות מוטורי וכיוצא בזה.
  • אונקולוגיה: טיפול במגוון ליקויים פיזיקליים המצויים בעיקר אצל חולי סרטן.
  • רפואת ספורט: אבחון וטיפול בפגיעות שונות, בקרב אוכלוסיית הספורטאים בענפים מגוונים, תוך פיקוח על תוכניות האימון שלהם.
  • שיקום לב: טיפול בליקויים פיזיקליים בקרב של חולי לב, ושיקום פיזיקלי של מושתלי לב, תוך בניית תוכניות אימון ייחודיות להם.

שיטות הטיפול בפיזיותרפיה

פיזיותרפיה נעזרת באמצעים ידידותיים לסביבה ולאדם ואינה משתמשת בפעולות חודרניות. בבסיס הפילוסופיה המקצועית בתחום פיזיותרפיה ניצבת הידיעה, כי תהליכי ריפוי בגוף האדם נועדו לתקן ליקויים או באים על מנת לתת מענה לנזקים אשר נוצרו עקב מחלות או תהליכים פתולוגיים אחרים. פיזיותרפיה מסייעת בתהליך הריפוי הטבעי ומעודדת את התפתחותו בכיוונים הרצויים. לדוגמה: פיזיותרפיה בשיקום לאחר שבר, התרגילים הרפואיים המבוצעים נועדו לעודד ריפוי אופטימלי של השבר, וכן החזרת היכולת של השרירים ותנועת המפרקים המעורבים.
הפיזיותרפיסטים משולבים בצוות רב-מקצועי בבתי חולים, בתי-חולים שיקומיים, בתי-אבות, קבוצות ספורט, מכונים בקופות-החולים, גני ילדים ובתי ספר שיקומיים, בריכות טיפוליות וגם בקליניקות פרטיות.
כמו כן, יש פיזיותרפיסטים שעוסקים בייעוץ והכוונה בייצור והתאמת עזרים אורתופדיים, אורתוטיקה (מכשירי עזר להליכה), פרוסתטיקה (תותבות), טכנולוגיה מסייעת, הדרכת קבוצות התעמלות וייעוץ ארגונומי (תכנון סביבת עבודה).

פיזיותרפיה - לימודים והכשרה

כדי להיות פיזיותרפיסט ולטפל בעזרת פיזיותרפיה צריך ללמוד לתואר ראשון באוניברסיטה או מכללה מוכרת במשך 4 שנים. הידע שנרכש הוא ידע כללי במגוון נושאים. כל אחד מהפיזיותרפיסטים בוחר לו כיוון בתחום פיזיותרפיה בו הוא רוצה להתמחות וממשיך ללמוד בקורסים נוספים עד להכשרתו.
 
תנאי קבלה ומוסדי לימוד:
החוג לפיזיותרפיה
 איזור גיאוגרפי: חיפה והסביבה
סוג הלימודים במוסד:לימודי תואר ראשון ,לימודי תואר שני ,לימודי דוקטורט
תנאי קבלה:
◄ עמידה בתנאי הקבלה הכלליים של האוניברסיטה ברמה הנדרשת ע"י החוג.
גיל 20 שנה לפחות.
◄ 4 יחידות במתמטיקה לפחות.
◄ רמת "מתקדמים 1" באנגלית.
◄ ראיון אישי לפי צרכי החוג.
◄ קיימת התייחסות לסדר העדיפויות בהרשמה.
◄ ציון פסיכומטרי
680

אוניברסיטת בן גוריון בנגב

תואר ראשון בפיזיותרפיה
איזור גיאוגרפי: באר שבע והדרום
תנאי קבלה :
פסיכומטריי620
הגבלת גיל עד 20
רמה מתקדמים אנגלית
 
אוניברסיטת תל אביב

תנאי קבלה

לחוג לפיזיותרפיה חתך הקבלה הוא ציון התאמה 664 נקודות והציון הפסיכומטרי 620 נקודות ומעלה.

חתך הדחייה הוא ציון התאמה של 599 נקודות והפסיכומטרי 619.כשמתחילה עונת הקבלה החתכים נקבעים באופן סופי, חתכי הקבלה עלולים לרדת ו/או חתכי הדחייה לעלות.

מכללת צפת

תנאי קבלה

המועמדים לתוכנית ידרשו לעמוד בתנאים הבאים: שליטה בעברית, עמידה ברף הפסיכומטרי הנדרש על ידי המכללה בערך 620 ומעלה, עמידה ברף הבגרות הנדרש, שליטה באנגלית וראיון קבלה.

Comments