מודעות‏ > ‏

רנטגנאות ודימות

נשלח 2 באפר׳ 2012, 10:33 על ידי רנין מרכז ריאן להכוון תעסוקתי ירכא
צילום הרנטגן הוא למעשה צילום האיברים הפנימיים בגוף והוא מתבצע באמצעות קרני רנטגן. הטכניקה נקראת כך על שם הפיזיקאי שגילה אותה ב-1895 , וילהלם רנטגן, ומשתמשים בה לצרכים רפואיים.
 קרני הרנטגן עוברות דרך הרקמות הרכות בתוך הגוף, כמו עור, שומן, שריר ודם. בהמשך הן יוצאות מן הגוף ופוגעות בלוח הצילום הנמצא בסמוך לגוף. המקום בלוח הצילום, שהקרניים פוגעות בו באופן מלא - משחיר.
כאשר הקרניים נתקלות ברקמות קשות, כמו העצמות, הן אינן מגיעות אל לוח הצילום, ולכן רואים על הלוח צל לבן בצורת העצם. רקמות שונות נראות על הלוח בגוונים שונים של אפור, לפי מידת יכולתן להעביר את הקרניים או לעצור אותן.
את השימוש ברנטגן החלו רופאי השיניים כדי לקבוע תוכנית טיפול, ובהמשך התרחבו שימושיו, ובאמצעותו מוצאים הכירורגים שברים, פתולוגיות בעמוד השדרה ועוד. כיום, בתי הספר לרנטגנאות ודימות מכשירים את הסטודנטים לתת שירות רפואי, אבחוני וטיפולי, באמצעות מכשור רנטגני משוכלל ומכשור חדיש נוסף כמו C.T, אולטרה-סאונד (U.S), תהודה מגנטית (M.R.I), מכשור לצנתורים, פעולות פולשניות ועוד.
תוכנית הלימודים במסגרת לימודי רנטגנאות שואפת להקנות ידע תיאורטי ומעשי בכדי להכשיר אנשי מקצוע בתחום הרנטגן שיעניקו שירות אבחוני וטיפולי לנבדקים במכוני הרנטגן השונים. במהלך הלימודים נחשפים הסטודנטים לטכניקות סריקות ופענוחן.
 טכנאי הרנטגן אמונים על ביצוע צילומי הרנטגן הנחוצים להמשך הטיפול הרפואי. מלבד התפעול של ציוד הרנטגן, טכנאי רנטגן צריך להתמצא בפיתוח צילום הבדיקה ובפענוחה. לצורך כך, הרנטגנאים עוברים הכשרה מקיפה במסגרת לימודי טכנאי רנטגן שמסמיכה אותם לבצע בדיקות דימות ואבחון וללוות את המטופל בכל ההליך הרפואי עד שלב האבחון הרפואי המתבצע על ידי הרופאים הרנטגנולוגים.
 
 פרטי מוסד הלימודיםתנאי הרשמה משך הלימודים תיאור התעודה 
 ביה"ס הארצי לרנטגנאות ודימות של הכלליתבגרות, פסיכומטרי, גיל 20 ומעלה  3 שניםתואר B.A במדעי החברה והטבע של אונ' בר-אילן + תעודת רנטגנאי/ת מוסמך/ת 
 ביה"ס לרנטגנאות ודימות- מרכז רפואי אסף הרופאבגרות ממוצע 85, פסיכומטרי 580, אנגלית 100, ראיון אישי, ועדת קבלה  3 שנים
(מסלול בוקר)
תעודת רנטגנאי/ת מוסמך/ת
תואר ראשון B.A בחוג המשולב למדעי החברה והטבע- מסלול רנטגן של אוניברסיטת בר-אילן. 
 ביה"ס לרנטגנאות ודימות- מרכז רפואי ת"א ע"ש סוראסקיבגרות ציון ממוצע 85, פסיכומטרי 560, אנגלית בפסיכומטרי 100, ראיון אישי   3 שניםתואר B.A במדעי החברה והחיים של אונ' בר-אילן + תעודת רנטגנאי/ת מוסמך/ת 
 ביה"ס לרנטגהאות ודימות רמב"ם- חיפהבגרות ממוצע 85 לפחות, פסיכומטרי 560, (אנגלית 100 בפסיכומטרי), ראיון אישי  3 שנים תואר B.A במדעי החברה והחיים של אונ' בר- אילן + תעודת רנטגנאי/ת מוסמך/ת מטעם ביה"ס לרנטגנאות ודימות רמב"ם
 
מקומות עיסוק: מכוני צילום רנטגן, בתי חולים 
 מידת הדרישה בשוק העבודה (מ 1 עד 10) ביחס למקצועות אחרים:  7
Comments