מודעות‏ > ‏

רוקחות

נשלח 31 בדצמ׳ 2011, 15:00 על ידי רנין מרכז ריאן להכוון תעסוקתי ירכא   [ עודכן 1 בינו׳ 2012, 11:22 על ידי היתם אבו יוסף ]
הרוקח למעשה הוא המוציא לפועל של החלטת הרופא. לימודי רוקחות מכשירים אותו להכין תרופות ולחלקן למטופלים. כמו כן, רוקחים רבים עוסקים במחקר ופיתוח של תרופות וייעוץ תרופתי.
ההתפתחות הטכנולוגית של הרפואה בכלל ושל תחום הרוקחות בפרט הביאו לשינויים מהותיים בתפיסה העקרונית של מקצוע הרוקחות. הרוקחים, בעשורים האחרונים, מהווים חלק אינטגראלי מהצוות המטפל בחולים הן בבתי-החולים והן בקהילה המונה בין השאר גם את הרופאים, הצוות הסיעודי, העובדים הסוציאליים ועוד.
כל אחד מאנשי הצוות אחראי לתרום ממומחיותו כדי לספק לחולים את הטיפול הטוב ביותר. הרוקחים הם בעלי הידע בתחום הרוקחות והתרופות על כל גווניו, ולכן נוכחותם של הרוקחים והמלצותיהם בכל הקשור לתופעות לוואי, להתוויות, ליחסי גומלין בין תרופות ועם מזון, תורמת במידה רבה לשיפור הטיפול התרופתי, להורדת תופעות הלוואי ולחסכון משמעותי.
בנוסף לכך, לרוקחים מומחיות רבה וידע בתהליכי היצור, בפיקוח על בקרת איכות התרופות, בקביעת סטנדרטים עדכניים, בפיתוח תרופות חדשות ובפיתוח המערך הניסיוני שיביא לרישיון.
סוגי הרוקחות הקיימים כיום הם:
  • רוקח קהילתי - אלה הרוקחים שבדרך כלל אנו נתקלים בהם בבתי המרקחת השכונתיים. יש להם ידע במינונים, השפעות ואינטראקציות של תרופות. הם מספקים למטופל את התרופה ונותן הוראות שימוש.
  • רוקח בתעשייה - עובדים בדרך כלל בחברות המייצרות תרופות ומשתתפים בכל הקשור לפיתוח, ייצור ואישור התרופה. התהליך כרוך בעבודה רבה של מחקר ופיתוח.
  • רוקח קליני (תואר שני) – עובדים בדרך כלל בבתי החולים ומייעצים אודות מתן טיפולים תרופתיים.

לימודי רוקחות

מכשירים רוקחים לעבודה בבתי מרקחת מוסדיים וקהילתיים וכן לתעשייה ולמכוני מחקר. תוכניות הלימוד בתחום זה מתעדכנות באופן תדיר בהתאם להתפתחויות ולחידושים שחלים בענף הרפואה והבריאות. הסטודנטים במסלול לומדים להבין את מנגנוני הפעולה של חומרי הרפואה ורוכשים את כל הידע הנדרש להשתלבות כיועצים לטיפול תרופתי.

הלימודים כוללים נושאים ממגוון תחומים: ממדעי הטבע, ממדעי הבריאות והרוקחות. בוגרי המסלול יוכלו להתקדם לתארים אקדמאים במוסדות מחקר בארץ ובעולם.

נושאי לימוד

לימודי רוקחות משלבים לימודים תיאורטיים לצד התנסות מעשית ובמהלך ההכשרה נלמדים בין השאר הנושאים הבאים: מדעי הרפואה, פיזיקה, אנטומיה, מכאניקה וחשמל לרוקחים, חשבון דיפרנציאלי ואינטגראלי, אנליזה תרופתית, ביולוגיה, כימיה, פיזיולוגיה של האדם, היסטולוגיה, מדעי הרוקחות, אנליזה תרופתית, יישומי מחשב, פתולוגיה, אימונולוגיה ואימונולוגיה קלינית , מיקרוביולוגיה, תזונה, ביולוגיה מולקולארית ועוד.

תעודה

בוגרי לימודי רוקחות זכאים לתואר ראשון ,B.Pharm, ברוקחות כמו גם לרשיון עבודה ברוקחות מטעם משרד הבריאות . יש לציין כי רישיון עבודה ברוקחות מטעם משרד הבריאות יוענק עם השלמה של 8 חודשי התנסות (סטאז').

תנאי קבלה ומוסדי לימוד

מוסד אוניברסיטת בן גוריון
סוג ותיאור התואר תואר ראשון B.Pharm ברוקחות של אוניברסיטת בן-גוריון + רשיון עבודה ברוקחות מטעם משרד הבריאות
מעמד התואר \ תעודה תואר אקדמי מוכר על ידי המלג (המועצה להשכלה גבוהה)
תנאי הרשמה \ קבלה תעודת בגרות בציון 90 לפחות (מתמטיקה 4 יחידות), פסיכומטרי, ציון התאמה 696, אנגלית בינוני, ראיון קבלה.

משך לימודים

 

אוניברסיטה העברית ירושלים

 

4 שנים + 8 חודשי התמחות

 

 לאוניברסיטה העברית ניתן להתקבל על סמך בגרות בלבד וללא פסיכומטרי, על סמך פסיכומטרי בלבד עם או בלי זכאות לבגרות, שילוב של בגרות ופסיכומטרי, לימודים אקדמיים אחרים ומכינה עם פסיכומטרי. בלימודי רוקחות אם הקבלה היא בשיטה ה"רגילה" של ציון משוקלל המשקל לפסיכומטרי הוא 70% ולממוצע הבגרות 30%.

 

 

 

Comments