מודעות‏ > ‏

אופטומטריה-אופטיקה

נשלח 30 במרץ 2012, 7:15 על ידי רנין מרכז ריאן להכוון תעסוקתי ירכא   [ עודכן 30 במרץ 2012, 7:48 ]

עיניים הם נושא מרתק ביותר, הדרך בה הן קולטות את העולם ומעבירות את המידע למוח, מה קורה כאשר יש תקלה בתהליך עיבוד המידע, כיצד פועלים משפרי הראייה כמו משקפיים ועדשות, דרך ביצועם של ניתוחי לייזר ועוד.

 

אופטומטריההיא מדידה של כושר הראייה או של טווח הראיה של אדם, קביעה של מצב הסתגלות או השבירה של קרני האור בעינו של אדם, התאמת עדשות לשיפור הראיה, מתן מרשם או הוראה בדבר שימוש במכשיר אופטי לראיה ומתן מרשם לעדשות מגע, התאמתן או קביעתן לעינו של האדם

במסגרת הלימודים נחשפים הסטודנטים ללימודים מדעיים וקליניים של גוף האדם תוך שימת דגש על תפקוד העיניים אצל תינוקות, ילדים, מבוגרים וקשישים והאמצעים לתיקון או שיפור הראייה.

הלימודים כוללים לימודים עיוניים במדעי הטבע, מדעי החיים והאופטומטריה במקביל ללימודים מעשיים וקליניים במחלקות עיניים בבתי חוליםבוגרי מגמת לימודים זו נדרשים לעבור בחינת רישוי של משרד הבריאות.

 

תחומי האחריות של האופטומטריסט נחלקים לשלושה מישורים:

ראייה- אבחון וטיפול בבעיות ראייה באמצעות סדרת בדיקות המאפשרות לקבוע מרשם מדויק המתאים לבעיה ספיציפית של הנבדק. הטיפול בא לידי ביטוי בהנפקת משקפיים, עדשות מגע או אביזרים מיוחדים במקרה של ראייה ירודה.

תפקוד- אבחון וטיפול בבעיות הקשורות לתפקוד העיניים כגון: הפרעות בראייה דו עינית, פזילה, פזילה סמויה, בעיות מיקוד, בעיות בתנועת העיניים, ליקויי למידה ועוד. הטיפול בא לידי ביטוי באיתור מקור הבעיה ומטפל בה באמצעות משקפיים מיוחדים ותרגילי עיניים בעזרת מכשור אופטי ותוכנות מחשב מיוחדות.

בריאותאבחון סטיות מהנורמה הקשורות לעיניים ולבריאות הכללית, הפניית המטופל לרופא מתאים. בנוסף לאבחון מחלות עיניים, ישנן מחלות נוספות הניתנות לאבחון באמצעות בדיקת ראייה או שדה ראייה.

 

 פרטי מוסד הלימודיםתנאי הרשמה משך הלימודים תיאור התעודה 
 המכללה האקדמית הדסה
ביה"ס למדעי הבריאות והחיים
 בהתאם לציון ההתאמה שהוא שילוב ממוצע בגרות משוקלל ופסיכומטרי, ע"פ נוסחת החישוב במכללה,ועדת קבלה/ ראיון אישי4 שנים תואר B.Optom במדעי האופטומטריה
 אוניברסיטת בר-אילן בגרות ציון 96, פסיכומטרי 620 
(עדיפות ל- 9 יח' מדעיות בבגרות)
 4 שנים 
(סטאז' איכילוב, בלינסון, וולפסון)
תואר B.O במדעי האופטומטריה של אונ' בר-אילן 
 המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בגרות, פסיכומטרי 
(מתמטיקה ואנגלית 4 יח' + פיזיקה 5 יח')
 4 שנים
(כולל התמחות בתעשייה/ במוסדות מחקר)
 תואר ראשון B.Sc בוגר במדעים בהנדסה אופטית.
 הטכניון-מכון טכנולוגי לישראל בגרות, פסיכומטרי, ציון התאמה 88-90 4 שנים
(כולל התמחות)
תואר B.Sc מוסמך למדעים בפיזיקה של הטכניון בהתמחות באופטיקה שימושית 
 

מקומות עיסוקמרפאות ציבוריות, מרפאות פרטיות, בתי חולים, חברות לייצור ושיווק משקפיים ועוד

 מידת הדרישה בשוק העבודה (מ 1 עד 10) ביחס למקצועות אחרים:  7

Comments