רק 8.8% דרוזים בעלי תואר אקדמי או תעודה אקדמית

נשלח 9 במאי 2012, 14:09 על ידי היתם אבו יוסף   [ עודכן 9 במאי 2012, 14:58 ]

בעקבות פרסום דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על האוכלוסייה הדרוזית בישראל והנתונים המבישים על החינוך ועדת החינוך של הכנסת דנו בהקצאת תקציבים לצמצום הפערים במערך החינוך הקיים.

בדיון מקיף שקיימה ועדת החינוך של הכנסת לבקשתו של ח"כ מגלי והבה, התחייבה הועדה לדרוש הגדלת ההקצאות התקציביות לטובת צמצום הפערים במערכת החינוך במגזר הדרוזי.

מגליבעקבות פרסומו של דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה על האוכלוסייה הדרוזית בישראל לשנת 2011, בו הוצגו נתונים על מספר הזכאים לתעודת בגרות ותואר אקדמאי מקרב בני העדה הדרוזית, יזם ח"כ מגלי והבה דיון בוועדת החינוך של הכנסת, בכדי לעמוד מקרוב על מצב ההשכלה התיכונית והאקדמית ולצמצום הפערים במערך החינוך הקיים.

הדיון התקיים בהשתתפות נציגים ממשרד החינוך, משרד הרווחה, מרכז השלטון המקומי, איגוד לשכות המסחר, המועצה לשלום הילד, ארגוני ההורים והמורים ונוספים.

על פי הנתונים בדו"ח, שפורסם במהלך חודש אפריל האחרון לרגל חג נבי שועייב, 9.2% לא למדו כלל או שאין להם תעודה, 33.9% בעלי השכלה יסודית או חטיבת ביניים, 15.9% סיימו תיכון ללא תעודת בגרות, 25.5% בעלי תעודות בגרות, 6.1% בעלי תעודת סיום של בית ספר תיכון שאינה תעודה אקדמית, 8.8% בעלי תואר אקדמי או תעודה אקדמית.

במהלך הדיון, הביע ח"כ והבה דאגה לנוכח קיומם של הפערים ההשכלתיים במערכת החינוך במגזר הדרוזי וביקש למצוא את הדרכים לפתרון, בעיקר באמצעות הקצאת תוספת תקציבית להשלמת ההשכלה. "מצער לראות כי בשנת 2012 עדיין עומדת לנגד עינינו בעיית נשירה מהלימודים, המתבטאת בין השאר באחוז נמוך מאוד של הזכאים לתעודות בגרות ושל אקדמאים מקרב צעירי המגזר הדרוזי, ביחס למספר בני העדה, העומד כיום על כ- 130,000 איש", אמר.

מוהנא פארס, הממונה על החינוך הדרוזי במשרד החינוך, ציין כי בהשוואה לאחוז הזכאים לבחינות הבגרות לשנת 1992, ניכרת מגמת שיפור והכפלה באחוז הזכאים, העומד היום על כ- 47.1%. בנוסף, ציין פארס כי ישנה עליה קטנה במספר הסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה וכי מספרם עומד היום על כ- 2,700 סטודנטים, מתוכם כ- 50 בפקולטות לרפואה ו- 17 דוקטורנטים. לדבריו, במסגרת עתידים בלבד לומדים כיום כ- 160 סטודנטים.

תמונה לדוגמהנציג השלטון המקומי נביה נסראלדין הציג במהלך הדיון את בעיית העדר עתודות קרקע למבני ציבור ובעיקר לגנים בגילאי 3-4, אשר ממוקמים כיום במבנים שכורים. עוד ציין את המחסור הבולט בבתי ספר טכנולוגיים, למעט בי"ס טכנולוגי יחיד הממוקם בכפר ירכא ואשר אינו מספק את המענה הדרוש לקליטת כלל התלמידים המעוניינים בלימודים טכנולוגיים.

בסיכום הדיון ביקשה הועדה לבחון את סוגיית הנשירה ולפעול לצמצום היקפה, בעיקר באמצעות איתור מסגרות חינוכיות בהן ניתן יהיה לשלב את הצעירים המתקשים לסיים את לימודיהם.

הוועדה התחייבה לפנות למשרדי הממשלה הנוגעים בדבר ולגבש פתרון תקציבי לסגירת הפערים במערכת החינוך הדרוזי. עוד הודיעה הוועדה כי היא צפויה להתכנס בעוד כשבועיים לדיון על הפעלתו של בי"ס טכנולוגי נוסף בכפר פקיעין.

תגובת אס"ד - מצב הצעירים שלנו אינו טוב בהחלט, אנו מנסים ככל האפשר להנגיש לכם מידע חיוני שיעזור לכם בבחירת מקצוע טוב יותר ויבטיח לכם תעסוקה בעתיד. באפשרותכם להתייעץ כאן ולעקוב אחרי הפעילויות שלנו גם בפייסבוק.

תגובות פייסבוק / הוטמל


Comments